Fallout 76

Můj názor na problémy Falloutu 76

Když oznámili Fallout 76, nijak zvlášť to se mnou nezamávalo. I když jsem fanouškem této série, multiplayer mě moc nelákal, a taky jsem věděl, že mi hru pravděpodobně neutáhne počítač. Od oznámení do vydání jsem tedy upoutávky sledoval vyloženě stranou. Nikdy jsem nebyl multiplayerový hráč, zbožňuju hry s dobrým příběhem, kterým multiplayerovky příliš neoplývají (čest výjimkám).

Záhy poté, co se objevila B.E.T.A. (mimochodem skvělý backronym – znamená to Break-It Early Test Application), začaly se po internetu trousit náznaky, že hra zdaleka nebude tak skvělá jak se prezentovala. To jsem poprvé nadskočil na židli.

Porušování loru (Bratrstvo oceli v Západní Virginii teprve 25 let po válce – pitomost) procházející značnou diskuzí na Redditu se sice prominout dalo, ale technické chyby typu odpojování ze serverů, absurdní bugy v tom stylu že zmáčknutí jakéhokoliv tlačítka v novém launcheru Bethesda.net smaže celých 54 GB hry z disku – a to prosím sotva dva týdny před vydáním, se jen těžko daly omlouvat.

Po vydání hry se okamžitě nastala vlna hatu, a to jak na Redditu, tak jinde. Na Redditu spolu začaly „válčit“ dva subreddity: jeden starší, obecný subreddit pro všechny Fallouty, byl ke hře kritický, a druhý, nově vytvořený FO76, hru ve všem omlouval až k hranicím fanboyismu.

Když internetová komunita zjistila, že Bethesda, která ve sběratelce slibovala kvalitní bavlněnou tašku, místo ní poslala do světa něco, co se dá popsat jako nylonová taška na nákup nabarvená na zeleno s logem West-Teku, oprávněně se strhla taková lavina hatu, že se ta předchozí zdála jen jako hozená sněhová kulička. Někteří dokonce hrozili žalobami za falešný advertising.

Celou kauzu jenom posílilo  oznámení o „odškodnění“ ze strany Bethesdy, kterým bylo celých 500 atomů v herních penězích, převedeno na dolary to prosím pěkně dělá celých 5 dolarů! OK, můžete si říct. Bethesda dovalí patche a všechno bude rychle spraveno. To se však mýlíte.

Doposud vyšlo 5 patchů, a poslední nejenže hodně zásadních věcí znerfoval, on dokonce vrátil staré chyby! Překvápko! Bethesdě se v její komplikované vývojářské struktuře nějak pomíchaly verze, tudíž Patch 5 vznikal na Patchi 3 a nikoliv na čtyřce.

Doručit hru extrémně zabugovanou a s nějakými těmi skandály hrozícími žalobou není celý obrázek. Jsou tam i mikrotransakce. A to ne ledajaké. Bethesda se snížila k tomu, že jeden nátěr na power armor, doslova plně převzatý z Falloutu 4, stojí celých 20 dolarů! Vývojáři sebrali assety z FO4 a použili je do zdejšího ingame obchodu. Dokonce zašli tak daleko, že vybrabčili červenou taktickou čelovku z FO76, hráčům ji zakázali používat ve hře, a vše nasvědčuje tomu, že ji hodlají prodávat v Atom Storu za reálné peníze.

Přestože jsem fanoušek Bethesdy a mojí první hrou byl Skyrim, FO76 mě donutil si nepředobjednávat nadcházející Starfield a počkat si na recenze. Mezitím můžu vždy sjíždět Mass Effect jako sci-fi RPG.

Závěr:

Fallout 76 je cash grab, který smrdí jako polské hovězí maso, které někdo nechal ležet na kuchyňské lince. V tuto chvíli radím nekupovat a Bethesdě bych doporučil, aby na to šla stylem Final Fantasy 14: hru stáhnout z obchodů, poštelovat, a za další rok nebo dva ji opravenou nabídnout znovu.

Napsal: Honza Kupský

About the author

GamepadCrew

Nejlepší recepty inspirované videohrami. Zvedněte se ze židle a pojďte si uvařit podle vašich oblíbených příběhů! Povedeme vás krok za krokem.


>