jak sestavit herní počítač

Jak si postavit herní počítač

Mám doma počítač, který už dosluhuje. Vím, co hraju a jaký výkon potřebuju, rozhodl jsem se tedy postavit si nový herní počítač, který by mým nárokům vyhovoval. Sám bych tuhle sestavu ohodnotil jako dražší herní počítač vyšší střední třídy. Komponenty zatím zůstávají na papíře, uvidíme, jak v létě dopadnou brigády!

1. Výkonný procesor CPU

Procesor se stará téměř o všechny výpočetní úkony počítače. Je to největší žrout energie. Při výběru CPU jsem se zaměřil na TDP (Thermal Design Power), počet výpočetních jader, frekvenci a specifické vlastnosti jako HyperThreading.

Procesor a grafická karta nesmí jeden druhého brzdit, měly by mít odpovídající výkon a být vzájemně bezvadně vybalancované. Herní počítač vám nebude fungovat, když bude mít výkonný procesor a slabou grafickou kartu (a naopak).

Procesory u herních počítačů se zhruba dělí na tři třídy: nižší, vyšší a nejvyšší. Dva nejznámější výrobci procesorů v současnosti a prakticky dva jediní vzájemní konkurenti jsou Intel a AMD.

Vybral jsem si Intel Core i7-9700K, kvůli výkonu na jedno jádro, což je důležité pro hraní her. Procesor je velmi výkonný, lze taktovat, má 6 jader a HyperThreading („rozdvojení“ procesoru – jako bys místo jednoho měl dva).

procesor intel core i7-9700k

Moje volba: procesor Core i7-9700K, orientační cena 11 300 Kč

Jako kvalitní, tiché vodní chlazení doporučuji NZXT Kraken M22.

chlazení pc nzxt kraken m22

Moje volba: chlazení NZXT Kraken M22, orientační cena 1 900 Kč

2. Grafická karta GPU

Grafická karta je odpovědná za výpočet a vykreslení všeho, co se objeví na monitoru. Pro hráče, kteří si hraní chtějí užít, je grafické modelování postav a hráčského prostředí samozřejmě hodně důležité. Na základní úkoly stačí integrovaná grafika v procesoru. Při výběru grafiky je důležité zaměřit se na frekvenci, velikost a typ grafické paměti, a samozřejmě na výkon. O trochu míň je důležitá velikost.

Dva současní výrobci grafických karet, kteří se vám dostanou do hledáčku, jsou NVIDIA a AMD.

Sám jsem si vybral grafickou kartu MSI GeForce RTX 2070 ARMOR 8G OC, je opravdu rychlá a určitě pár let vydrží. Co do velikosti je vcelku macek, ale do velké skříně se vejde.  Má skvělé chlazení a 8 GB grafické paměti. Podporuje raytracing a je ideální na VR (virtuální realita).

grafická karta nvidia geforce 8gb

Moje volba: Grafická karta NVIDIA GEFORCE RTX 8GB, orientační cena 14 200 Kč

3. Skříň

Značná většina toho, co je z počítače vidět, je skříň. Chrání komponenty před poškozením, má základní vnější porty a větráčky. Při výběru skříně je důležitý hlavně design, v menší míře také sloty na větráky a USB konektory.

S výběrem skříně jsem si dal načas, nakonec to vyhrála skříň Fractal Desi​​​​​gn Focus G v červené barvě Mystic Red. Je dost velká, aby se dovnitř vešla vybraná (lehce přerostlá) grafika, má dostatek pozic na disky a větráky, a její design také není k zahození. Je od renomovaného výrobce Fractal Design. Podporuje základní desky rozličných velikostí od miniITX do ATX.

počítačová skříň fractal design focus g mystic red

Moje volba: počítačová skříň Fractal Design, orientační cena 1 300 Kč

4. Harddisk

Úložiště dat používající technologii magnetických ploten. Je levnější, ale hlučnější a pomalejší než SSD. V dnešních počítačích je HDD většinou používaný jako větší místo pro data a na aplikace. Primárně je třeba zaměřit se při výběru na výkon, cenu a otáčky za minutu (RPM).

Na data jsem vybral harddisk WD Blue 2TB. Má velkou kapacitu a je od známé značky, sázka na jistotu.

PC HARDDISK WD BLUE 2TB

Moje volba: HDD WD Blue 2TB, orientační cena 1 700 Kč

5. Rychlý SSD disk

SSD je úložiště dat bez jakýchkoliv pohyblivých částí. Má omezenou kapacitu a nižší životnost než harddisk, ale je mnohonásobně rychlejší. Vybírejte podle rychlosti, kapacity a ceny, protože SSD bývají zatraceně drahá.

Na systém doporučuji SSD WD Black NVMe 500GB M.2, protože disponuje nejmodernějším rozhraním NVMe, které mu poskytuje rychlost čtení až 3400 MB/s. Využívá kompaktnější formát M.2, který se pyšní velikostí jen 22 krát 80 mm. Jako bonus obdržíte k disku software pro správu dat zdarma.

Moje volba: SSD WD Black NVMe SSD 500 GB, orientační cena 3 100 Kč

6. Operační paměť  RAM

Paměť, v níž jsou uchovávány spuštěné aplikace a procesy. Po vypnutí počítače se vymaže. Zaměřit byste se měli na typ konektoru (DDR4 je standard), frekvenci a velikosti. Pro herní počítač v dnešní době dává smysl asi 16-32 GB.

Vybral jsem si RAMky HyperX 32GB Kit DDR4 3000MHz CL15 XMP RGB Predator. Mají dobrou velikost, která mému PC vydrží ještě dlouho. Dají se snadno přetaktovat, pocházejí od zavedené firmy a mají RGB podsvícení.

HyperX 32GB Kit DDR4 3000MHz CL15 XMP RGB Predator

Moje volba: RAM 32GB DDR4 Predator, orientační cena 5 900 Kč

7. Zdroj

Je zodpovědný za změnu napětí, které používají komponenty počítače, a za distribuci energie napříč počítačem. Je důležité zaměřit se hlavně na certifikaci (80PLUS BRONZE stačí, ideální je 80PLUS Gold) a na výkon, který bude muset stačit celému počítači.

Vzal jsem si zdroj EVGA SuperNOVA 650 G3, protože má vysokou účinnost a výkon (650 W výkon, 90% výkon). Je také jedním z nejmenších a nejtišších na trhu.

PC zdroj EVGA SUPERNOVA 650 G3

Moje volba: zdroj EVGA SuperNOVA 650 G3, orientační cena 2 600 Kč

8. Základní deska

Propojuje jednotlivé součástky počítače. Většinou se na ní nachází základní vybavení počítače, jako Wi-Fi adaptér, zvuková karta, hodinový krystal a ROM s BIOSem (základní operační systém počítače).

K nejdůležitějším vlastnostem základní desky je matice pro procesor a čipset, protože AMD a Intel používají matice odlišné (u AMD AM4 a u Intelu LGA 1151). U čipsetů je nejmodernější série 300 pro Intel a X470 pro AMD. Je také potřeba si dávat pozor na velikost desky, počet slotů a typ slotů.

Můj jasný výběr základní desky: MSI MPG Z390 GAMING PLUS. Proč? Jednoduše je špičkově vybavená. Má 2 M.2 sloty, 4 DDR4 sloty a patici pro nejmodernější procesor Intel. Také má podsvícení a kvalitní zvukovou kartu. Naleznete na ní také USB 3.1 ve formě USB-C konektorů.

základní deska pc msi mpg z390

Moje volba: Základní deska MSI MPG Z390 Gaming Plus, orientační cena 3 500 Kč

Monitor

Na závěr pár slov k monitoru, který patří k základnímu příslušenství k počítači. Monitor je hlavní zobrazovadlo počítače, jsou na něm vykreslovány signály z GPU. Historicky byly používány CRT monitory, které však byly překonány dnes používanými LCD. Mezi důležité parametry monitoru patří rozlišení (Full HD pro nejslabší počítače, QHD pro střední třídu a 4K pro high-end), obnovovací frekvence (nejlepší je 144 Hz), úhlopříčka (na hry alespoň 27“) a technologie. Některé monitory jsou pro lepší herní zážitek také prohnuté.

Vybral bych si monitor 27" OMEN by HP. Má vysokou obnovovací frekvenci (165 Hz), vysoké rozlišení 2560x1440 px a G-Sync. Jeho odezva je jen 1,8 ms.

herní monitor pc 27 omen hp

Moje volba: Herní monitor 27" OMEN by HP, orientační cena 13 000 Kč

Moje PC herní sestava: shrnutí

Tabulka se všemi komponenty, které jsem si vybral pro sestavení vlastního herního počítače. Monitor a software do sestavy nezapočítávám. Ceny platné na trhu 5/2019. Na software počítejte cca 3300 Kč za Windows na flashce, a cca 4000 Kč za Office. Office je pro mě potřeba třeba na prezentace do školy.

Komponenta

Orientační cena

Procesor Core i7-9700K

11 300 Kč

 Chlazení NZXT Kraken M22

1 900 Kč

Grafická karta NVIDIA GeForce 8GB

14 200 Kč

HDD WD Blue 2TB

1 700 Kč

SSD WD Black NVMe 500GB M.2

3 100 Kč

RAM 32GB DDR4 Predator

5 900 Kč

Zdroj EVGA SuperNOVA 650 G3

2 600 Kč

Základní deska MSI MPG Z390 Gaming Plus

3 500 Kč

PC skříň Fractal Design

1 300 Kč

Suma sumárum vyjde sestava velmi solidního herního počítače na 45 500 Kč. Je to dobrá cena? Řekl bych, že ano, tahle sestava má potenciál, že vám doma chvíli vydrží.

Kolik stojí herní počítač?

Samozřejmě záleží na financích a vaší náročnosti. Pokud vám není líto pustit do herního počítače nějakou tu korunu, řekněte si, jestli máte dost volného času, který chcete hraní obětovat.

Sám u počítačových her strávím 1-2 hodiny denně, jinak dost čtu, také o herní problematice. Chápu, že hry, co v budoucnu vyjdou, budou zase o kus náročnější na výkon počítače – při sestavovaní mého vysněného PC tenhle vývoj beru v potaz. Na počítači budu taky zpracovávat úkoly do školy - od září nastupuju na gympl. Čekají mě seminárky, nejrůznější prezentace atp., počítač nebude sloužit jenom ke hraní, ale také ke vzdělávacím aktivitám (vzkaz pro rodiče ;).

Slušný herní počítač se dá dneska (5/2019) postavit zhruba za 30 000 Kč, na 20 000 Kč to bude hodně o kompromisech. Moje sestava vyjde vbratru na 45 500 Kč, protože počítám s přesahem do budoucna. 

Autor: Honza Kupský

O autorovi

GamepadCrew

Nejlepší recepty inspirované videohrami. Zvedněte se ze židle a pojďte si uvařit podle vašich oblíbených příběhů! Povedeme vás krok za krokem.


>